Neler yeni

İmam Nasıl Bayıltılır ..

GECE

Forum Üyesi
Malzemeler

• 5-6 adet patlıcan
  • 3 adet soğan
  • 6-7 diş sarımsak
  • 4 adet yeşil biber
  • 2 adet kırmızı biber
  • 250 gram mantar
  • 3 adet rendelenmiş domates
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Yarım demet maydanoz ( Ben sevmiyorum kullanmıyorum ama keyfinize damak tadınıza kalmış )
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Kekik
  • Sebze baharatı
Sosu için;

• 1 su bardağı sıcak su
  • 1 tatlı kaşığı salça
Hazırlanışı

1. İlk olarak patlıcanları çizgili soyup tuzlu suda yarım saat bekletip, kurulayıp üzerine biraz sıvı yağ sürüp yağlı kâğıt serili tepsiye dizip ısıtılmış fırında kızartın. ( isteyen tavada kızartabilir)
  2. Tavaya yemeklik doğranmış soğanı ilave edip, zeytinyağı ekleyip kavuruyoruz.
  3. Ardından küçük doğranmış sarımsağı küçük doğranmış biberleri ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Küçük doğranmış mantarları ekleyip karıştırıyoruz.
  4. Ardından salça ve rendelenmiş domatesi ekleyip tuz ve baharatları ilave edip domatesler suyunu çekene kadar pişirilir. Son olarak küçük doğanmış maydanozlar eklenir karıştırılır, ocaktan alınır.
  5. Kızarmış olan patlıcanları borcama alıp ortasını çatalla iyice açıp hazırladığımız iç harcını patlıcanların ortasına eşit şekilde dolduruyoruz.
  6. Sosu için; 1 tatlı kaşığı domates salçası 1 su bardağı sıcak su ile hazırlanan sosu patlıcanların üzerine gezdirilir. Isıtılmış fırında 190 derecede yaklaşık 30-35 dk kadar pişirilir.
Deneyeceklere afiyet olsun.B172A673 56A7 4221 BD3F 9AF273F23C1F

Konuyu görüntüleyenler